احتمال ایجاد توهم تورمی با حذف صفر از پول ملی

به گزارش سارا نوشت، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: مصوبه حذف صفر از پول ملی جهت تعادل سازی با پول های خارجی انجام می گردد، اما قدرت خرید مردم را افزایش نمی دهد بلکه احتمال کاهش قدرت خرید نیز وجود دارد.

احتمال ایجاد توهم تورمی با حذف صفر از پول ملی

کمیل طیبی در گفت وگو با خبرنگار سارا نوشت در مورد مصوبه جدید هیئت دولت مبنی بر حذف چهار صفر از پول ملی، اظهار کرد: در واقع حذف چهار صفر یکی از ابزارهای سیاست های پولی است و مبنای علمی دارد و پس از آنالیز و نظر کارشناسان و راست آزمایی و آزمون میدانی به مرحله اجرا در می آید.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله در اجرای این سیاست، ابرتورم است، شرح داد: ابرتورم زمانی ایجاد می شود که نرخ تورم دو و سه رقمی می شود در این شرایط قیمت ها مدام در حال افزایش است و بسیاری از کالاها، خدمات قیمت ها به صورت لحظه ای و سرسام آور بالا می رود.

این تحلیلگر مالی با بیان اینکه وقتی تورم روند افزایشی می یابد جابجا کردن پول با رقم های خیلی زیاد هم مشکل ساز می شود، ادامه داد: از این جهت حذف صفر از پول ملی به عنوان ابزار سیاست پولی احتیاج به آنالیز دارد و تصور می کنم این موضوع طی چند سال گذشته بارها مطرح شده و این نشان می دهد پس از آنالیز های بسیار در هیئت دولت مصوب شده است.

وی اضافه نمود: حذف صفر از پول ملی به نرخ برابری و متعادل کردن پول یاری می نماید، به عنوان مثال نرخ دلار در برابر ریال؛ به این نحوه که اگر هر دلاری 13 هزار تومان باشد با حذف صفر 13 تومان می شود.

طیبی در مورد تاثیر حذف چهار صفر از پول ملی بر اقتصاد کشور، اظهار کرد: این موضوع به ساختار و مسائل مالی کشور همچون افزایش رکود تورمی و ... برمی شود؛ از سوی دیگر این کار بار روانی نیز دارد و شاید یک نوع تورم توهمی ایجاد کند. مثلا یک کورس تاکسی که اکنون 1000 تومان است با حذف صفر یک تومان می شود باید توجه داشت که ارزش پول همان است، اما واحد اندازه گیری تغییر نموده است.

وی شرح داد: اگر افزایش تورم همچنان در کشور باقی بماند این توهم تورمی و همچنین استعدادی که برای بالا رفتن تورم است، با حذف صفر از پول ملی دردی از اقتصاد کشور دوا نمی نماید حتی احتمال بدتر شدن شرایط وجود دارد.

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان توضیح داد: این تصمیم تنها جهت تعادل سازی با پول خارجی انجام می شود، اما قدرت خرید مردم را افزایش نمی دهد بلکه احتمال کاهش قدرت خرید نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: حذف صفر از پول ملی در نهایت منجر به چاپ اسکناس جدید و تغییر حساب ها، تغییر تراز بانک ها و ... می شود که تمام اینها هزینه بر است، البته اگر یک سیاست موثری پیاده شود این تغییرات مسئله ای را ایجاد نمی نماید، چون هدف کنترل و کاهش نقدینگی است و با کاهش بار روانی نقدینگی بر نرخ تورم نیز اثرگذار خواهد بود که لازمه آن شرایط متعادل در اقتصاد است و باید زمینه مناسب برای سرمایه گذاری فراهم شود.

طیبی با تاکید بر اینکه پشتوانه پول و کنترل کننده تورم چیزی به غیر از فراوری نیست و باید توجه داشت که حذف صفر از پول ملی در بعضی کشورها همچون ترکیه جواب داده، اما در کشوری همچون زیمباوه جواب نداد و شرایط را بدتر نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "احتمال ایجاد توهم تورمی با حذف صفر از پول ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ایجاد توهم تورمی با حذف صفر از پول ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید