همراه با دختران نینجا

به گزارش سارا نوشت، سال های گذشته انتشار تصاویری از دختران سیاه پوش، شبکه های مجازی را تکان داد؛ کسانی که برخلاف تصورات با نمایش های رزمی خیره کننده، واژه ای به نام دختران نینجا را به عموم مردم معرفی کردند.

همراه با دختران نینجا

به گزارش گروه رسانه های سارا نوشت، سال های گذشته انتشار تصاویری از دختران سیاه پوش، شبکه های مجازی را تکان داد؛ کسانی که برخلاف تصورات با نمایش های رزمی خیره نماینده، واژه ای به نام دختران نینجا را به عموم مردم معرفی کردند. حالا پای گروه دیگری از آن ها به تلویزیون باز شده و حالا بیش از پیش این رشته ورزشی مورد توجه واقع شده است.

میزبان دختران نینجا بودیم؛ دخترانی سیاه پوش که برخلاف رشته شان خشن نیستند و از همان ابتدای ورود نشان دادند که می توان کنارشان شاد بود. بیشترشان بچه های مدرسه ای بودند که به جای روپوش سفید و قلم به دست دریافت، پشتک می زدند و حرکات آکروباتیک اجرا می کردند. هرچند که به گفته فریبا فرجی پور مربی شان از دانش آموزان خوب مدرسه هستند اما عشقشان به نینجوتسو آن ها را به عضویت گروه دختران نینجا درآورده است. شیطنت های خود را داشتند و از روشن شدن میکروفن های سالن کنفرانس خنده شان می گرفت. همکلامشان شدیم. آن ها از انتخاب این رشته، تفریحات و خاطره هایشان گفتند. هرچند که بچه های نینجا کم حرف بودند و مربی شان بیشتر جوابگوی سوالات بود.

در ادامه گفت وگو با گروه دختران نینجا را می خوانید.

خانم فرجی پور! لطفا برای شروع در خصوص رشته نینجوتسو و زمان ورود آن به ایران صحبت کنید.

نینجوسو هنری رزمی است که ریشه در کشور ژاپن دارد. ماساکی هاتسومی سی و چهارمین و آخرین استاد بزرگ این رشته در ژاپن است که استاد فرجی، بنیانگذار نینجوتسوی ایران زیر نظر او آموزش دیده است. آقای فرجی در ادامه این تعلیمات را در ایران ارائه می دهد و از سال 1369 نینجوتسو وارد ایران شد. نینجوسو مجموعه ای از کار با سلاح، هنر دفاع شخصی، هنر آکربات و تکنیک هایی است که در رشته های دیگر وجود دارد.

از چه زمانی در این رشته فعالیت می کنید و ماهیت گروهتان چیست؟

سال 1384 نینجوتسو کار می کنم و 1390 مربی گری را آغ کردم. تیم مان تیمی رزمی است. قبلا فقط یک بار در برنامه بهترین باش شبکه دو کار نمایشی انجام داده بودیم اما سال جاری با شرکت در یک برنامه تلویزیونی و درخشش دختران گروه، کار نمایشی مان را هم شروع کردیم. ما تکنیک های واقعی و مبرات را هم کار می کنیم ولی الان مسئولیت دیگری هم پیدا کردیم و از آنجایی که روی استیج اجرا داشتیم، مردم انتظار دارند کارهای نمایشی هم انجام دهیم.

به جز مربیگری در این رشته درآمد دیگری هم دارید؟

شغل دیگری ندارم و درآمدم از کلاس های نینجاست که در چند سانس برگزار می گردد. 250 نفر هنرجو در باشگاهی که خودم در کرج کرایه کردم حضور دارند. علاوه بر آن 250 هنرجوی دیگر هم در باشگاه منطقه کمال شهر دارم.

شاید دختران دوست داشته باشد رشته های به اصطلاح نرم تری بازی نمایند. رشته نینجوتسو چه ویژگی ای داشته که انتخابش کردید؟

تینا عسگرتبار: از کار آکروبات و سلاح این رشته خوشم آمد و آن را انتخاب کردم.

مهدیه معصومی: رشته های رزمی مختلفی را از نزدیک دیدم و به نظرم نینجوتسو جذاب ترین رشته است چون همه کارهایی که رشته های دیگر انجام می دادند، در نینجوتسو بود.

ملیسا عباسی: این رشته تنوع زیادی دارد و به همین دلیل آن را انتخاب کردم.

سمانه معصومی: خیلی اتفاقی با این رشته آشنا شدم چون خانه مان بالای باشگاه بود و به ورزش علاقه داشتم اتفاقی این رشته را انتخاب کردم اما علاقه مند شدم.

مهدیه پویان: به نظرم هرچه رشته های دیگر دارند در نینجوسو جمع شده و به همین دلیل از این رشته خوشم می آید.

فاطیماشریفی: رشته نینجوسو کلیت رشته های دیگر را دارد، علاوه بر این روی اخلاق و روش زندگی مان تاثیر گذاشته البته برخلاف تصور خشن نشدیم و روی روحیه مان تاثیر منفی نداشته.

شادی نوروزی: به دلیل جذابیت ظاهری و تفاوت این رشته، جذب آن شدم و دیگر نتوانستم رهایش کنم.

فریبا فرجی پور: از کودکی هنرهای رزمی را دوست داشتم اما هیچ کدام را تجربه ننموده بودم تا اینکه در 14 سالگی برای اولین بار یک گروه نینجای بانوان برای اجرا به مدرسه مان آمدند، از نوع پوشش، لباس مشکی، نوع کفش، ماسک و در کل ظاهرشان خوشم آمد. وقتی تکنیک ها را اجرا کردند، بیشتر علاقه مند شدم و این رشته را انتخاب کردم. شاید اوایل به خاطر تخلیه هیجانات نوجوانی و انتخاب یک ورزش رزمی فعالیتم را شروع کردم اما در ادامه متوجه شدم نینجوسو فقط یک ورزش نیست بلکه هنر خوب زندگی کردن است. این رشته روی نظم، احترام و صبوری بچه ها کار می نماید به همین دلیل روی اخلاقمان هم تاثیر گذاشته است.

شاید در جامعه بعضی فعالیت دختران در چنین ورزش های را قبول ننمایند، نگاه خانواده و اطرافیان شما در این مورد چگونه بود؟

این تفکر که دختر را چه به ورزش رزمی، مربوط به گذشته است. امروزه خانواده ها از این ورزش استقبال می نمایند و از دخترانشان انتظار قهرمانی دارند. البته من با این مشکل روبرو بودم و می گفتند چرا دختر باید ورزش رزمی انتخاب کند اما در ادامه راستا و با دیدن موفقیت هایم، همراهی ام کردند. الان فکر نمی کنم چنین مسائلی وجود داشته باشد چون دختران راحت تر کار می نمایند و خانواده ها همراهشان هستند.

در تلویزیون دیدیم که بعضی از اعضای گروه متاهل هستند، همسران آن ها با این رشته مخالفتی ندارند؟

دو نفر از هنرجوهایم متاهل هستند و خوشبختانه همسرانشان با رشته آن ها مسئله ای ندارند. حتی همسر یکی از اعضای تیم که در اجرای فینال آسیب دید خیلی همراهمان بود. در روزهایی هم که به خاطر برنامه تا دیروقت در باشگاه تمرین می کردیم و به کارهای خانه داری نمی رسید، همسرش همراهش بود و هیچ گلایه ای نمی کرد. حتی به او انگیزه می داد تا در تمرینات قوی تر کار کند.

وضعیت مصدومیت همگروهی تان چگونه است؟

خوشبختانه این برنامه همه ما را بیمه نموده است. بعد از مصدومیت او به بهترین پزشک ها مراجعه کردیم و آن ها یاری می نمایند تا مژگان روند درمانی اش را طی کند

در یک جمله بگویید هدف اصلی این رشته چیست؟

شعار نمی دهیم اما هدف اصلی نینجوتسو بهتر زندگی کردن است.

بعد از حضور در تلویزیون رفتار و سبک کارتان تغییر نموده است، معروف شده اید و توقعاتی از شما شکل گرفته در خصوص این تجربه و تفاوت آن با گذشته صحبت کنید.

شهرت خیلی قشنگ و حساس است و بار مسئولیت روی دوش مان می گذارد. انگار که همه جا یک دوربین همراه مان است به همین دلیل خیلی بیشتر از سابق حواسمان به رفتارمان با مردم است چون توسط مردم و با رای آن ها بالا آمدیم. این محبوبیت حفظ و حراست می خواهد و امیدوارم از پس آن بربیایم.

با توجه به محدودیت هایی که تلویزیون دارد، تا چه اندازه در اجرازی تکنیک هایتان آزادی عمل داشتید؟

همه از مقررات و قوانین تلویزیون ایران مطلع هستیم اما خوشبختانه نوع پوشش مان مطابق با قوانین ایران بود و از این جهت مسئله ای در پخش اجرای مان نداشتیم. جا دارد از مسئولان تلویزیون و آقای عیلخانی تشکر کنم چون بعد از سال ها برای اولین بار ورزش نمایشی دختران ایران پخش شد و انگیزه ای برای سایر دختران رشته های ورزشی ایجاد کرد.

بعد از حضور موفقی که در تلویزیون داشتید، استقبال از رشته نینجوتسو بیشتر شد؟

بله. تماس های خیلی زیادی از طرف علاقه مندان داشتیم. به گونه ای که تصمیم گرفتم برای خط شخصی ام منشی بگذارم تا پاسخ آن ها را بدهد و هدایت شان کند. آمار دقیقی از متقاضیان ندارم چون جز من به وسیله سایت و دفتر نینجوتسو هم این متقاضیان ساماندهی می شوند.

جالب ترین واکنشی که از طرف مردم، بعد از حضور در تلویزیون داشتید چه بود؟

یک روز ماشینم خراب شده بود و با ماشین برادرم به محل ضبط برنامه می رفتیم. در راه یک خانم ما را دید و گفت به به دختران نینجا ماشین شاسی بلند سوار می شوید. تلویزیون رفتید و پولدار شده اید اما خبر نداشت که ماشینم ترمز بریده و در بدترین شرایط بودیم.

بیرون از باشگاه هم لباس فرم می پوشید؟ مردم با دیدنتان چه واکنشی نشان می دهند؟

بیرون لباس فرم نمی پوشیم مگر برنامه ای داشته باشیم. قبلا گاهی از نوع لباس هایمان سوال می کردند اما الان همه ما را می شناسند حتی در همین خیابان محل کار شما خیلی ها برایمان دست تکان دادند و تبریک گفتند.

در سال هایی که با یکدیگر کار کردید، آیا پیش آمده که با هم دعوا کنید و درگیری داشته باشید؟

خیر خوشبختانه هیچ وقت چنین اختلافی با هم نداشتیم. به خاطر ظاهر خشن رشته مان بقیه فکر می نمایند خودمان هم آنگونه هستیم اما اگر همراهمان باشید، می بینیند که آنقدر با هم می خندیم که هیچکس باورش نمی گردد این ها همان کسانی هستند که در اجرا آنقدر قوی و باجذبه کار می نمایند.

بیرون از باشگاه و درخیایان هم با کسی درگیری نداشتید؟

خیر ما خیلی متواضع هستیم. در شروع آموزش هایمان به هنرجوها تاکید می کنم که شما علاوه بر جنگجو بودن در حال یاددریافت هنر هستید. در جامعه ای که امنیت و صلح وجود دارد و احتیاجی به درگیری نیست. به آن ها می گویم حتی اگر کسی متلک می اندازد یا قصد اذیت کردنتان را دارد، با صبر و صلح از کنارش بگذرید چون وقتی می توان با صلح کار کرد لزومی ندارد که از این هنر بهره ببرید و درگیر شوید.

البته خودم یک مورد برایم پیش آمده بود که در تلویزیون تعریف کردم اما بعضی این را خیلی بزرگ کردند و گفتند که مربی شان با افتخار از زدن یک آدم حرف زده است در حالی که با افتخار نگفتم. این برایم خیلی ناراحت نماینده است که یک مرد به خودش اجازه می دهد که مزاحم یک خانم گردد. آیا چنین فردی دوست دارد با همسر، دختر و مادرش هم اینگونه رفتار گردد. وقتی چنین موردی برایم پیش آمد از این هنر استفاده کردم. در تلویزیون صادقانه در این مورد حرف زدم و گفتم که از این درگیری اصلا راضی نیستم.

از اینکه این خاطره را مطرح نموده ای پشیمان هستی؟

بله. دختران استقبال کردند اما یکسری از مردان فکر کردند خودنمایی می کنم درحالی که اینگونه نبود.

با توجه به اینکه پشیمان شده ای، اگر دوباره به عقب برگردی حاضری باز هم این خاطره را تعریف کنی؟

من صادق و رک هستم. مردم می توانند حتی از یک حرف مثبت برداشت های مختلفی داشته باشند و نمی توانیم به آن ها جهت بدهیم به همین دلیل اگر به گذشته برگردم رفتار طبیعی خودم را داشتم و سعی نمی کردم فرد دیگری باشم.

در شبکه های اجتماعی حضور دارید؟

بله از این فضا استفاده می کنیم. بیشترین دنبال نماینده را پیج اینستاگرامی تیم مان دارد و بعد از آن دنبال نماینده های پیچ خودم بیشتر هستند. از این فضا برای ترویج و گسترش کارمان استفاده می کنیم و از پیج هایی که فعالیت ورزشی خوبی دارند هم استقبال می کنیم. به نظرم انتشار غذاها و تفریحاتم اصلا تصویر قشنگی نیست و حتی در این مورد حدیثی شنیدم که نباید از چیزهایی که می خورید و تفریحاتی که دارید، برای مردم تعریف کنید.

حامی اقتصادی دارید؟

فعلا نداریم اما پیشنهادهایی شده است که هنوز آنالیز نکردم.

با این وجود دخل و خرجتان با هم می خواند یا مشکل دارید؟

با در آمد خودم به عنوان مربی امورات زندگی ام را می گذراننم و مسئله ای ندارم اما این درآمد با توجه به اهدافم کافی نیست چون باید کارم را گسترش بدهم.

از مسئولان ورزشی کشور کسی با شما تماس گرفت و حمایتتان کرد؟

با آقای غفرانی مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز در ارتباط هستیم. او کوشش می نماید تا باشگاهمان را تعویض کنیم. باشگاهمان با در نظر دریافت راهرو و ...، حدود 180 متر است. سقف باشگاه کوتاه است و مناسب اجرای حرکات نمایشی و کار با سلاح نیست. علاوه بر این تهویه مناسبی ندارد و وقتی آقای غفرانی از نزدیک وضعیت مان را دید، گفت اینجا اصلا هوا ندارد، چگونه تمرین می کنید؟ به همین دلیل تصمیم گرفت یاری مان کند تا باشگاه را تعویض کنیم.

شما کار مربیگری انجام می دهید از هر هنرجو چقدر هزینه می گیرید؟

ماهیانه 60هزار تومان از هنرجوهایم می گیرم. با توجه به منطقه ما، این رقم مناسب است. آموزش هایمان هم فقط برای بانوان است و هنرجوهای خوبی داریم.

اوقات فراغت و تفریحاتتان چگونه است؟

بزرگترین تفریحمان ورزش کردن است. وقتی نارحت هستیم و مسئله ای داریم تا در باشگاه همدیگر را می بینیم، مسائل و غصه هایمان از بین می رود. کنار هم راضی هستیم اما گاهی به تفریحات دیگری احتیاج داریم و باهم به کوه، سینما و یا رستوران می رویم.

با توجه به وضعیت درسی اعضای گروهتان در ایام تحصیلی مسئله ای برای تمرین کردن یا وضعیت درسی آن ها پیش نمی آید؟

در مرحله اول همین مشکل را داشتیم چون بچه ها به مدرسه می رفتند. به همین دلیل با مدیر مدرسه شان صحبت کردم. واقعا دخترانی که اینگونه تا سه شب تمرین نمایند و 7 صبح هم به مدرسه بروند و درس هایشان را بخوانند، کم پیدا می گردد. آن ها تجربه خودم را دیدند و الگوبرداری کردند چون برای امتحانات دانشگاهم به قزوین می رفتم، بعد از آن در محل فیلمبرداری حاضر می شدم و کلاس هایم را هم اداره می کردم. تقریبا دو هفته اینگونه سپری شد و در روز شاید دو ساعت می خوابیدم. آنها هم سخت کوشی می نمایند و نتیجه اش را هم دیدند چون وضعیت درسی شان خیلی خوب است. خودم هم به مدرسه سر می زنم و وضعیت درسی شان را پیگیری می کنم، خوشبختانه این بچه ها از دانش آموزان با استعداد و نخبه مدرسه هستند.

این را هم بگویم که چند نفر از هنرجوهایم از نظر درسی ضعیف بودند و به همین دلیل خانواده هایشان به آن ها اجازه حضور در باشگاه را نمی دادند اما با اصرار من، تمریناتشان را دنبال کردند و بعد از دو سال شاهد پیشرفت تحصیلی شان بودیم. نمی دانم به خاطر علاقه به باشگاه درس خواندند یا تمرینات نینجوتسو روی ذهن شان تاثیر گذاشت.

شادی تو سال جاری به دانشگاه می روی، دوست داری در آینده چه شغلی داشته باشی؟

رشته حسابداری می خوانم و معدلم 19 و 12 صدم است. دوست دارم در آینده مربیگری را ادامه بدهم و در کنارش حسابداری را هم دنبال کنم.

و حرف پایانی؟

حرف پایانی ام این است که با هنرجوهای رزمی مثل گذشته سنتی و خشن برخورد نکنید چون دختران از ورزش زده می شوند. دختران امروزی مثل گذشته نیستند که آن ها را با خشونت کنار خودتان نگه دارید. همان گونه که در مدارس شیوه های آموزشی عوض شده، در باشگاه های ورزشی هم تغییر نمایند. باید با دخترها رفیق باشید تا خوب پرورش پیدا نمایند. اگر هدف فقط تعلیم ورزش و بخش قهرمانی باشد از اخلاق دور می شوند در حالی که هدف اصلی سلامتی و اخلاق است.

منبع : ایسنا

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "همراه با دختران نینجا" امتیاز دهید

3 کاربر به "همراه با دختران نینجا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همراه با دختران نینجا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید