مسکو راهبرد جدید آمریکا برای مقابله با روسیه را محکوم کرد

به گزارش سارا نوشت، وزارت خارجه روسیه سند راهبردی جدیدی را که در یک آژانس وابسته به وزارت خارجه آمریکا با هدف مقابله با نفوذ روسیه در اروپا تنظیم شده، به شدت محکوم کرد.

مسکو راهبرد جدید آمریکا برای مقابله با روسیه را محکوم کرد

به گزارش گروه بین الملل سارا نوشت، وزارت خارجه روسیه امروز (شنبه) با انتشار بیانیه ای سند راهبردی جدیدی را که از جانب یکی از نهادهای وابسته به وزارت خارجه آمریکا تدوین و ارائه شده، کوششی برای توجیه اقدامات ضدروسی واشنگتن در کشورهای منطقه خواند و تأکید کرد که این راهبرد جدید آمریکا صرفا پروپاگاندای کینه توزانه جدیدی از جانب واشنگتن علیه مسکو است.

بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آژانس توسعه بین الملل آمریکا (USAID) سندی را با عنوان مقابله با چارچوب توسعه نفوذ شرورانه کرملین منتشر نموده که ذیل این سند به ارائه راه کارها و راهبردهایی برای مقابله با آنچه کوشش روسیه در جهت تضعیف نفوذ آمریکا در دنیا خوانده شده، پرداخته است.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه روسیه ضمن محکوم کردن سند سیاسی جدید این آژانس آمریکایی با موضوع روسیه، آن را پروپاگاندای ضدروسی واشنگن و نهادهای شبه دیپلماتیک آمریکایی توصیف نموده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کنفرانسی مطبوعاتی در واکنش به این سند گفت: تدوین راهبردی با هدف اشاعه اسلام هراسی در دنیا، به ویژه در میان کشورهای همسایه روسیه به نظر می رسد که بیش از هر چیز با این نیت اجرا شده تا این کشورها تحت نفوذ آمریکا درآیند.

وزارت خارجه روسیه همچنین با اشاره به دیدار اخیر میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس سران گروه 20 در اوساکای ژاپن تأکید کرد که تصویب این برنامه راهبردی در چنین سطح بالایی در دولت آمریکا، ناامیدکننده بوده و ماهیت سازنده این نشست را نیز زیر سؤال می برد.

علاوه بر این مسکو تصریح نموده که چنین اقداماتی از جانب واشنگن کوشش ها برای عادی سازی روابط میان دو کشور را نیز خدشه دار نموده و مانع از یخ زدایی این رابطه می گردد.

این سند راهبردی آژانس توسعه بین الملل آمریکا که از جمله نهادهای فعال زیر نظر وزارت خارجه آمریکا در کشورهای دیگر است، به منظور توجیه ارائه یاری های ظاهرا غیرنظامی به کشورهای دیگر که عمدتا از همسایگان روسیه هستند، تدوین و ارائه شده است.

روابط میان روسیه و آمریکا به دنبال تحولات سیاسی در اوکراین در سال 2014 میلادی بیش از پیش به سردی گراییده است. پس از شروع ناآرامی ها در شرق اوکراین، غرب به رهبری آمریکا، روسیه را به مداخله در امور داخلی اوکراین متهم کرد و تحریم های شدیدی را علیه این کشور وضع کرد که در فواصل مشخصی تمدید می شوند.

وزارت خارجه آمریکا در ماه گذشته میلادی نیز سندی را با عنوان نیات راهبردی روسیه منتشر نموده بود که در آن سند نیز از ادعاهای مشابه آژانس توسعه بین الملل آمریکا درباره آنچه نفوذ شرورانه روسیه خوانده شده، استفاده شده بود و سیاست های روسیه را تهدیدآمیز، تحریک کننده و مختل کننده با استفاده از ابزارهای نظامی، مالی، رسانه ای، فرهنگی و مذهبی توصیف می کرد. (جزئیات بیشتر)

سند جدیدی که در آژانس توسعه بین الملل آمریکا تنظیم شده نیز بیشتر روی ارائه یاری ها و افزایش نفوذ آمریکا در اروپا به ویژه اوکراین و مولداوی تمرکز دارد.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "مسکو راهبرد جدید آمریکا برای مقابله با روسیه را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو راهبرد جدید آمریکا برای مقابله با روسیه را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید