ظریف: گام بعدی ایران در کاهش تعهدات را می خواهیم بگذاریم ترامپ حدس بزند

به گزارش سارا نوشت، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه ان بی سی گفت به نظر می رسد رئیس جمهور آمریکا بیش از آنکه به محتوای مذاکره با ایران علاقمند باشد، صرفا علاقه دارد که چنین دیداری انجام گردد.

ظریف: گام بعدی ایران در کاهش تعهدات را می خواهیم بگذاریم ترامپ حدس بزند

فارس نوشت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه ای که مشروح آن امروز (یکشنبه) از شبکه ان بی سی پخش شد، در خصوص موضوعات مختلف سیاست خارجی ایران از جمله توافق هسته ای و اقدامات آمریکا علیه ایران صحبت نموده است.

ترامپ به دنبال خود دیدار، نه محتوای دیدار

وی که در اقامتگاه هیأت ایرانی در نیویورک صحبت می کرد، در پاسخ به این سؤال که در جریان نشست سال جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد رؤسای جمهور ایران و آمریکا تا چه حد به دیدار با هم نزدیک شده بودند، گفت: خوب، فرانسوی ها کوشش زیادی کردند و از این بابت قدردان هستیم. فرانسوی ها و خیلی های دیگر کوشش کردند تا پادرمیانی نمایند، اما مسئله این بود که - تحلیل من این است که - رئیس جمهور [دونالد] ترامپ بیش از آنکه به محتوای نشست علاقه ای داشته باشد، به صرف برگزاری نشست علاقمند است. اما برای ما، محتوا مهم است.

ظریف گفت به همین دلیل بود که مقام های دو کشور با یکدیگر دیداری نکردند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا ملاقات با ترامپ برای کره شمالی مفید بوده، گفت: نه واقعا، چراکه بعد از ملاقات هم هیچ یک از تحریم های این کشور برطرف نشده است و ایالات متحده همچنان به طرح درخواست های بیشتر ادامه می دهد.

وی اضافه نمود: علاوه بر این، مورد ما با وضعیت کره شمالی متفاوت است، چراکه آن ها با ایالات متحده یک توافق 159 صفحه ای نداشتند که تنها سه سال پیش [از خروج آمریکا] به دست آمده بود و جزئی از یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد بود. بنابراین، ما در نقطه صفر قرار نداشتیم. علاوه بر این، اگر دیداری شکست خورده با رئیس جمهور ترامپ می داشتیم، در آن صورت این بر اقتصاد ما اثر منفی می گذاشت. ما توانسته ایم بخشی از خسارت ناشی از خروج یکجانبه پارسال رئیس جمهور ترامپ از برجام، از توافق هسته ای، را کنترل کنیم. توانسته ایم یک سوم ارزش واحد پولی خود را که بعد از خروج آمریکا کاهش یافته بود، بازیابی کنیم و داریم به تثبیت نزدیک می شویم. اگر دوباره این کار را می کردیم و انتظارات برآورده نمی شد، شوک دیگری [به اقتصاد] وارد می شد.

ظریف در خصوص اینکه چرا ایران به این نشست به عنوان یک گام نخست نگاه نکرد، با اشاره به اینکه ترامپ در آستانه مجمع از تمایل به دیدار با همتای ایرانی اش صحبت نموده بود، گفت: او چندین پیغام آور نزد ما فرستاد، اما بعد در یک نشست خبری گفت که ایرانی ها درخواست دیدار نموده اند و من هنوز نپذیرفته ام. این مبنای خوبی برای آغاز نیست. او در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که من تحریم ها را برطرف نخواهم کرد، بلکه می خواهم تحریم ها را افزایش دهم.

  • ایران از آمریکا یاری نمی خواهد

او با بیان اینکه ایران به دنبال یاری یا هبه از ایالات متحده نیست، گفت: آنچه ما از ایالات متحده می خواهیم، تجارت با ما یا حتی خرید نفت از ما نیست، بلکه تمام آنچه ما می خواهیم این است که اجازه دهد دیگران آنچه می خواهند در ارتباط با ایران انجام دهند، حتی نیازی به استفاده از دلار هم نیست. آن ها می توانند تجارت خود را با ایران انجام دهند، این در انطباق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

وی اضافه نمود: ایالات متحده، رئیس جمهور ترامپ، دارد کشورها را به جرم رعایت قوانین بین المللی تنبیه می نماید. تمام آنچه ما می خواهیم، توقف این [اقدامات] است.

ظریف در واکنش به مجری که طرح اروپا برای تخصیص خط اعتباری به ایران را وام توصیف کرد، گفت: این یک وام نیست. این یک خط اعتباری مبتنی بر نفتی است که باید بفروشیم. ما از هیچ کس وام نمی خواهیم، ما کشور ثروتمندی هستیم.

او در پاسخ به این سؤال که آیا اروپایی ها قادرند وعده های خود به ایران را عملی نمایند، گفت: آن ها در این زمینه سابقه خوبی ندارند. فکر می کنم که متأسفانه آن ها منتظر چراغ سبز واشنگتن هستند و این یک تضاد است، چراکه ایالات متحده سیاست فشار حداکثری را در پیش گرفته است و در چنین وضعیتی با کوشش های افرادی که به دنبال کاهش فشار هستند، موافقت نمی نماید.

  • گام بعدی ایران

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در خصوص گام های ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته ای و اینکه در گام چهارم ایران چه اقدامی انجام می دهد، گفت: در خصوص اینکه ما در روز 7 نوامبر (16 آبان) چه خواهیم کرد، می خواهیم بگذاریم تا رئیس جمهور ترامپ حدس بزند. فکر می کنم این بازی ای باشد که او دوست دارد.

وی در ادامه با اشاره به بندهایی در برجام که ایران در آن ها اعلام نموده است در صورت بازگشت تحریم ها اجرای کل یا بخشی از تعهدات خود را متوقف می نماید، گفت ایران در حقیقت در حال اجرای قانون و اجرای مفاد خود توافق هسته ای است و تمام مراحل لازم در توافق هسته ای برای عملی کردن این بندها را طی نموده است.

ظریف در خصوص اینکه چرا ایران به پایبندی به برجام و در عوض منزوی نگه داشتن آمریکا ادامه نداده، گفت: منزوی کردن، برای سفره ما نان نمی گردد.

او بار دیگر تأکید کرد که ایران آماده است تا ظرف چند دقیقه، چند ساعت به محدودیت های برجام بازگردد، مشروط بر اینکه طرف دیگر نیز تعهدات خود در این توافق را اجرایی کند. وی وضعیت کنونی را به اجرای قانون و بازداشت یک دزد تشبیه کرد و گفت کسی دوست ندارد فرد دیگری را به زندان بیاندازد، مشروط بر اینکه آن فرد مرتکب تخلف نشده باشد.

وی همچنین یادآور شد که ایران بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای تا یک سال به طور کامل به این توافق پایبند ماند و طرف های باقی مانده برجام را تشویق کرد که تعهدات خود را اجرایی نمایند، اما آن ها وعده هایشان را محقق نکردند. ظریف اضافه نمود: نمی توانستیم یک سال دیگر منتظر بمانیم و آن ها به قول دادن ادامه دهند. آن ها باید اقدام می کردند. به این دلیل است که به راه چاره قانونی متوسل شدیم. این بخشی از آن توافقنامه است. من بر سر این توافق مذاکره نموده ام. این توافق بر مبنای عدم اعتماد است و به همین دلیل هم هست که در همان توافق در خصوص نحوه برخورد با نقض هم پیش بینی کردیم و قرار بود که در صورت نقض به این شکل عمل کنیم.

  • وقتمان را هدر نمی دهیم

او در پاسخ به این سؤال که آیا اساسا امکان توافق با ترامپ را قابل تحقق می داند، گفت: خوب، او این را بسیار سخت نموده است، چراکه او گفته است که این توافقی با دولت سابق بوده است، بدون توجه به این واقعیت که این یک قطعنامه شورای امنیت بوده است. او گفته است که این توافق با دولت سابق بوده است. اگر می خواستم مذاکره با این دولت را آغاز کنم. دفعه قبل، این مذاکره دو سال طول کشید، این بار بیشتر طول می کشد، چون می دانیم که ایالات متحده چطور رفتار می نماید. و بیایید تصور کنیم که رئیس جمهور ترامپ مجددا انتخاب شده است. اگر مذاکره دو سال زمان ببرد، از دولت بعدی رئیس جمهور ترامپ فقط سه سال باقی می ماند. آیا ما دو سال وقتمان را برای مذاکره هدر دهیم تا [او] نفع ببرد.

ظریف در خصوص اینکه آیا این بدان معنی است که ایران تصمیم گرفته تا زمان انتها ریاست جمهوری ترامپ صبر کند، گفت اینطور نیست و ایران منتظر است تا این دولت یا دولت بعدی سر عقل بیاید و نشان دهد که برای امضای خود احترام قائل است. وی اضافه نمود: تا زمانی که نشان ندهند که برای امضای خود احترام قائلند، هیچ دلیلی برای مذاکره وجود ندارد، چراکه اگر موضوعی را که پیشتر در خصوصش مذاکره شده، مورد مذاکره مجدد قرار دهید، در آن صورت سابقه بدی بر جای می ماند، چون [برای این چرخه] انتهای وجود نخواهد داشت و همین فردا، حتی همین دولت، ممکن است بیاید و بگوید بیشتر می خواهیم.

او به رفتار ترامپ با مکزیک در قضیه توافق تجاری آمریکای شمالی موسوم به نفتا اشاره نمود. در حالی که مکزیک بازمذاکره در خصوص این توافق را پذیرفت و با دولت ترامپ به توافق تازه ای رسید، واشنگتن چند ماه بعد خواسته های تازه ای در زمینه مهاجران مطرح و بیان کرد تنها در صورتی توافق تجاری تازه را اجرایی می نماید که مکزیک خواسته های تازه را هم بپذیرد. ظریف اضافه نمود: برای این انتهای نیست. زمانی که کسی آغاز به قلدری کرد و شما بیشتر به او پرداخت کردی، آن موقع آن قلدر بیشتر طلب می نماید.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی در خصوص ماجرای هدف قرار دریافت یک پهپاد آمریکایی توسط ایران، تأکید کرد که این پهپاد در حریم هوایی ایران بوده و ساقط کردن این پرنده دفاع از خود بوده است و به همین دلیل واشنگتن دلیلی برای اقدام نظامی علیه ایران نداشته است.

او درباره توقیف کشتی متخلف انگلیسی توسط ایران نیز در پاسخ به مجری که این اقدام را ربایش توصیف کرد، گفت: ربایش؟ نه، نه. این انگلیس بود که به درخواست ایالات متحده راهزنی کرد و یک کشتی ایرانی را در آب های بین المللی متوقف کرد. آنچه ما انجام دادیم، این بود که از سهل گیری دست برداشتیم و به گارد ساحلی خود گفتیم که می توانند کشتی های بریتانیایی را که قوانین بین المللی را نقض نموده باشند، متوقف نمایند. آن ها قوانین بین المللی را نقض کردند و توقیف شدند.

  • تحقیقات بی اعتبار

ظریف تأکید کرد که ایران به دنبال جنگ و تقابل نیست و هرآنچه انجام می دهد در دفاع از خود و با هدف حفاظت از خود است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت فعالیت های ایران در منطقه از جمله حمایت از دولت سوریه، با هدف مقابله با تروریسم صورت می گیرد. او سپس اقدامات عربستان سعودی در منطقه از جمله بازداشت نخست وزیر لبنان را یادآور شد و گفت در نبود مصونیت ناشی از حمایت آمریکا، ریاض نمی توانست این اقدامات را انجام دهد.

او با بیان اینکه ایران با عربستان در جنگ نیست، گفت این ریاض است که می خواهد ایران را از منطقه کنار بگذارد. وی اشاره نمود که ایران چهار سال پیش پیشنهاد میانجیگری در یمن را داد، اما ریاض این موضوع را رد کرد و مدعی شد که ظرف چهار هفته به اهداف خود در یمن می رسد، اما اکنون در یمن فاجعه انسانی ایجاد نموده است، آن هم با حمایت آمریکا.

وزیر امور خارجه در خصوص اتهام زنی کشورهای اروپایی به ایران در موضوع حمله اخیر یمنی ها به تأسیسات نفتی هم گفت اروپا هیچ مدرکی در این زمینه ارائه ننموده و صرفا چون به عقیده اش هیچ شرح قابل قبول دیگری وجود ندارد، در نتیجه باید ایران را مقصر معرفی کرد. ظریف در خصوص تحقیقات سازمان ملل نیز گفت سه عضو این کمیته یعنی عربستان سعودی، آمریکا و انگلیس خود جزئی از ائتلاف متجاوز به یمن هستند، بی آنکه از یمنی ها برای حضور در کمیته دعوت گردد. وی تأکید کرد که با چنین ترکیبی، این کمیته تحقیق اعتباری ندارد و این تحقیقی یکسویه است.

ظریف سپس طرف مقابل را به چالش کشید و گفت عربستان سعودی اگر می خواهد شلیک موشک ها متوقف گردد، باید جنگ را در یمن را متوقف کند.

او در خصوص فعالیت های دفاعی و منطقه ای ایران نیز به اختلاف فاحش بودجه دفاعی ایران و کشورهای منطقه از جمله امارات عربی متحده و عربستان سعودی اشاره نمود و گفت ایران باید بتواند از خود دفاع کند، چراکه سابقه جنگ تحمیلی هشت ساله و بمباران شهرهایش را پشت سر گذاشته و می داند که نباید بی دفاع بماند.

  • جنگ سایبری

در انتها این مصاحبه از ظریف در خصوص ادعای سرویس های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر احتمال کوشش ایران برای حمله سایبری و اثرگذاری بر انتخابات آمریکا سؤال شد. وزیر امور خارجه گفت: ما در انتخابات شما هیچ ترجیحی نداریم که بخواهیم به خاطرش در انتخابات مداخله کنیم.

وی اضافه نمود: ما در امور داخلی کشوری دیگر مداخله نمی کنیم. اما، یک جنگ سایبری در جریان است. این ایالات متحده بود که این جنگ سایبری را آغاز کرد؛ با حمله به تأسیسات هسته ای ما، آن هم به شکلی بسیار خطرناک و غیرمسئولانه که می توانست به مرگ میلیون ها نفر منجر گردد. [بدافزار] استاکس نت را به یاد دارید. [پروژه] روز صفر (زیرو دی) را به یاد دارید. شما عملیات المپیک را به یاد دارید. جنگی سایبری در جریان است و ایران هم در این جنگ سایبری درگیر است. هر جنگی که ایالات متحده آغاز کند، قادر به انتها آن نخواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "ظریف: گام بعدی ایران در کاهش تعهدات را می خواهیم بگذاریم ترامپ حدس بزند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: گام بعدی ایران در کاهش تعهدات را می خواهیم بگذاریم ترامپ حدس بزند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید