ساخت آسفالت جدید و بادوام با بطری های پلاستیکی

به گزارش سارا نوشت، خبرنگاران: به منظور کاهش اثرات منفی آلودگی پلاستیک بر دنیا، یک شرکت انگلیسی به نام مک ربور به راه چاره جالبی دست یافته است: تبدیل زباله های پلاستیکی به جاده! این ایده نه تنها با محیط زیست سازگار است، بلکه جاده هایی فراوری می نماید که بسیار قوی تر و بادوام تر از جاده های آسفالت معمولی هستند.

ساخت آسفالت جدید و بادوام با بطری های پلاستیکی

ما همواره به دنبال ایده های درخشان هستیم که به بازیافت، کاهش زباله و نجات منابع زمین یاری کند، بنابراین خوشحالیم که درباره این ایده نو به شما بگوییم.

ایده به معنای واقعی کلمه در زباله ها شروع شد

این ایده زمانی به وجود که توبی مک کارتنی در حال کار با خیریه ای در جنوب هند بود که به زباله گرد ها یاری می کردند و بخشی از پلاستیک های جمع آوری شده را برای پر کردن گودی ها و دست اندازهای جاده ذوب می کردند.

با استفاده از این تکنولوژی، چرخه عمر ماده ای که در آسفالت معمولی استفاده می گردد، با ترکیب با زباله پلاستیکی تمدید می گردد. همچنین میزان سوخت فسیلی را کاهش می دهد که در فرایند فراوری آسفالت معمولی استفاده می گردد.

یک مفهوم ساده با نتایج حیرت انگیز

آن ها مخلوطی از زباله های پلاستیکی را گرانول (دانه دانه) می نمایند، سپس آن را به فرمول بتنی آسفالت اضافه می نمایند که برای ساخت جاده استفاده می گردد.

برای این کار نمی توان از هر نوع پلاستیکی استفاده کرد. نباید پلاستیک جدید یا بازیافت شده باشد. چون ساخت آسفالت به گرما احتیاج دارد، همه پلاستیک ها باید در دمای مشخصی ذوب شوند. اگرچه بعضی مواد پلاستیکی از این قاعده پیروی نمی نمایند، از جمله پلاستیک مشکی که بازیافت آن بسیار سخت است.

جاده هایی که با این روش ساخته می شوند ارزان تر هستند، چون در آن ها از زباله هایی استفاده می گردد که ارزش چندانی ندارند و هزینه حمل و نقل زیادی ندارند.

جاده های پلاستیکی در مقایسه با جاده های عادی

جاده های حاوی پلاستیک دقیقا شبیه جاده های عادی هستند، اما انعطاف پذیری بیشتری دارند. به همین دلیل با شرایط آب و هوایی بهتر کنار می آیند. این جاده ها به عنوان نوعی آسفالت پیشرفته، 60درصد قوی تر و سه برابر ماندگارتر از جاده های عادی هستند، همچنین کمتر دچار ترک و فرورفتگی می شوند.

از این ترکیب نه تنها در جاده بلکه در پارکینگ ها، باند فرودگاه ها و جهت های مسابقه می توان استفاده کرد.

ابتکاراتی مثل این به ما نشان می دهد که می توان کار های زیادی برای نجات این سیاره انجام داد و نگرش مثبتی به آینده پایدار داشت.

منبع: brightside

منبع: برترین ها

به "ساخت آسفالت جدید و بادوام با بطری های پلاستیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت آسفالت جدید و بادوام با بطری های پلاستیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید