گزارش، آخرین وضعیت پرونده آتامبایف: اتهامات جدید و برگزاری غیرعلنی دادگاه در کمیته امنیت ملی

به گزارش سارا نوشت، بر اساس آخرین تصمیم دادگاه بیشکک، دو اتهام جدید دیگر نیز علیه آتامبایف مطرح شده و جلسه دادگاه وی قرار است به صورت غیرعلنی در ساختمان کمیته دولتی امنیت ملی برگزار گردد.

گزارش، آخرین وضعیت پرونده آتامبایف: اتهامات جدید و برگزاری غیرعلنی دادگاه در کمیته امنیت ملی

به گزارش گروه بین الملل سارا نوشت، یک هفته از درگیری های روستای کوی تاش در منزل رئیس جمهور سابق قرقیزستان، آلماس بیک آتامبایف می گذرد.

وی هم اکنون در بازداشت به سر می برد، اعضای خانواده و نزدیکان او مدام به دادگاه و برای بازپرسی به نهادهای امنیتی احضار شده و فضای حزب سوسیال دموکرات نیز متشنج است. هر روز ابعاد جدیدی از پرونده آتامبایف از سوی مقامات قرقیز مطرح می گردد و پیش بینی سرنوشت این پرونده دشوارتر می گردد.

بازیگران خارجی و به طور تعیین روسیه، هنوز موضعی که بیانگر نگاه خاص مسکو به رئیس جمهور و متحد سابق باشد از خود بروز نداده، در داخل قرقیزستان نیز به نظر نمی رسد فضایی برای گفت و گو درباره وضعیت آتامبایف و بازگشت او به عرصه سیاست حداقل در آینده ای نزدیک وجود داشته باشد.

با این حال، به نظر می رسد پتانسیل بحران همچنان در این کشور وجود دارد و ممکن است شاهد شدت دریافت دوباره درگیری ها از سوی آتامبایف و هوادارانش و به ویژه جناح حامی وی در حزب سوسیال دموکرات باشیم.

در آخرین تصمیم دادگاه، بازداشت آتامبایف در مرکز بازداشت پیش از محاکمه کمیته دولتی امنیت ملی تا 26 آگوست تمدید شده است. وکیل آتامبایف در همین حال ضمن اعتراض به این تصمیم، گفته است که این تصمیم ناقض چندین قانون است.

در همین حال، رسانه های وابسته به دولت قرقیزستان خبر از اضافه شدن اتهامات جدید علیه رئیس جمهور سابق می دهند. در حال حاضر وی متهم به مشارکت در فساد است.

با این حال، گفته می گردد که رئیس جمهور سابق قرقیزستان مظنون به سازماندهی اقدامات غیرقانونی سیستماتیک و پایدار توسط مقامات جنگل های فرونزه و اداره خدمات ثبت دولتی است. به ویژه وی متهم به تصاحب غیرقانونی 2.7 هکتار از اراضی جنگل ها و استفاده از آن توسط وی و اعضای خانواده اش است.

وی همچنین به تشکیل یک گروه فساد با مشارکت آلبیک ابراهیم اف و بعضی از دیگر مقامات سابق شده است. در کنار این موضوعات، اتهامات دیگری نیز در مورد درگیری های 8 آگوست که منجر به کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای امنیتی و هواداران وی شد، مطرح شده است.

در همین حال گفته می گردد آنالیز اتهامات و دفاعیات آتامبایف در مورد تحولات هفته گذشته نیز بنا بر تصمیم دادگاه پرونده رئیس جمهور سابق، قرار است به صورت غیرعلنی در ساختمان کمیته دولتی امنیت ملی برگزار گردد.

این تصمیم روز گذشته توسط دادگاه محلی بیشکک گرفته شد. نزدیکان آتامبایف نسبت به این موضوع انتقاد و اظهار نموده اند که پرونده وی می بایست به صورت علنی آنالیز گردد و مردم در جریان امور قرار بگیرند. در همین حال هواداران آتامبایف که قرار بود برای حمایت از وی تجمعی را مقابل دادگاه وی تشکیل دهند، به سمت ساختمان کمیته دولتی امنیت ملی رفته اند.

این تصمیم دادگاه قرقیزستان برای برگزاری جلسه در کمیته دولتی امنیت ملی می تواند ناشی از دو عامل باشد. نخست اینکه اتهامات آتامبایف اساساً مسائل امنیتی و حتی با مشارکت خارجی است که شاید طی آن مقامات دیگر کشوری نیز در آن دخیل باشند.

لذا، به جهت حفظ وجهه ملی، این تصمیم اتخاذ شده است. در وهله دوم اما هواداران وی عنوان می نمایند این تصمیم برای برگزاری ناعادلانه دادگاه و پیشگیری از انتشار اظهارات رئیس جمهور سابق انجام شده است. در حقیقت دولت قرقیزستان با شفافیت حداقلی سعی در بستن پرونده آتامبایف به هر قیمتی را دارد.

در همین حال، جناح های مخالف آتامبایف، اعم از طیف غرب گرا و گروه حاضر در دولت فعلی و اطرافیان سورانبای جین بیک اف، هجمه رسانه ای سنگینی علیه آتامبایف مطرح نموده اند. در رسانه ها هر روز گروه های مختلفی از اقشار نسبت به آتامبایف اعلام برائت نموده و اقدامات وی با تحولات بی ثبات نماینده سال های 2005 و 2010 مقایسه می گردد. این موضوع موجب نارضایتی خانواده آتامبایف نیز شده است.

چندی پیش نیز ویدئویی توسط رادیو آزادی منتشر شد که در آن مکالمه آتامبایف با مقامات درخصوص تسلیم او و اعلام این که وی تنها به دلیل پیشگیری از خونریزی ها تسلیم شده است، نشان داده می شد. با این حال، در رسانه ها کوشش های زیادی صورت گرفت تا ماجرا به گونه دیگری نمایش داده گردد.

در همین حال، وضعیت خانواده آتامبایف نیز مناسب به نظر نمی رسد. از سوی نهادهای امنیتی، فشار زیادی به آن ها وارد آمده و بسیاری از اموال و دارایی ها مصادره شده و حساب ها مسدود.

فرزندان آتامبایف، به ویژه پسرش نیز تاکنون چندین بار برای بازپرسی احضار شده اند.

رایسا آتامبایوا، همسر رئیس جمهور سابق قرقیزستان در اظهار نظری جنجالی درباره سورانبای جین بیک اف گفته است او برای 22 سال همراه با خانواده اش در کنار خانواده ما و آتامبایف بود و همواره دم از دوستی و بخشش می زد ... اجازه بدهید تا فکر کند که اکنون در چشم مردم چگونه است. حاکمان گذشته هیچگاه همسران، فرزندان و خانواده مخالفین خود را محاکمه نمی کردند.

این در حالی است که مقامات قرقیز گفته اند برای همسر آتامبایف نیز در راستای اتهامات وی، پرونده ای بازگشایی شده است.

در کنار این موضوع، رسانه های قرقیزستان همچنین خبر بازداشت خانگی آیدا سالینوا، دادستان سابق کل قرقیزستان را در ارتباط با پرونده آزادی عزیز باتوکایف در نتیجه جلسه دادگاه روز گذشته منتشر نموده اند.

پرونده ای که آتامبایف نیز پیرامون آن به وزارت کشور احضار شد و در نتیجه امتناع از آن حضور به وضعیت امروز دچار شد. پیش از این نیز وزارت کشور در گزارشی اعلام نموده بود که مشارکت مستقیم آتامبایف در پرونده آزادی غیرقانونی باتوکایف به دست آمده است.

سالینوا از چهره های سیاسی نزدیک به آتامبایف بود که به محض به قدرت رسیدن جین بیک اف، در یکی از نخستین اقدامات وی، برکنار شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، آخرین وضعیت پرونده آتامبایف: اتهامات جدید و برگزاری غیرعلنی دادگاه در کمیته امنیت ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، آخرین وضعیت پرونده آتامبایف: اتهامات جدید و برگزاری غیرعلنی دادگاه در کمیته امنیت ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید