فاجعه حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی هفتاد و چهار ساله شد

به گزارش سارا نوشت، آمریکا عامل نخستین حمله اتمی و جنایت مرگبار در شهر های هیروشیما و ناکازاکی، با وجود ارتکاب این جنایت همچنان خود را مدعی حقوق بشر در دنیا معرفی می نماید.

فاجعه حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی هفتاد و چهار ساله شد

به گزارش، هفتاد و چهارمین سالروز حمله اتمی آمریکا به دو شهر هیروشیما و ناکازاکی ژاپن در جنگ دنیای دوم که صد ها هزار کشته و زخمی برجای گذاشت، در حالی برگزار گردید که آمریکا به شکلی افسارگسیخته در جهت فراوری و ارتقای تسلیحات هسته ای پیش می رود.

هفتاد و چهارمین سالروز حمله مرگبار اتمی آمریکا به دو شهر ژاپن در ششم و نهم آگوست 1945 (15 و 18 مرداد) در جنگ دنیای دوم، سال جاری در حالی برگزارشد که آمریکا با اعلام خروج رسمی از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد با روسیه در دوم آگوست (11 مرداد)، بی توجهی و نادیده دریافت قوانین بین المللی و نیز حقوق بشر توسط دولت این کشور را رسمیت بخشید.

آمریکا به عنوان مدعی حقوق بشر در دنیا (!)، در واقع از این پوشش برای دستبابی به منافع خود بهره می برد؛ هرچند این منافع به قیمت جان هزاران و صد ها هزار انسان بی گناه تمام گردد.

حمله اتمی به دو شهر هیروشیما و نازاکی نیز در این راستا قابل تفسیر و شرح هستند. کوشش آمریکا برای خروج از جنگ دنیای دوم البته در قامت طرف پیروز، سبب شد تا هزاران انسان جان خود را از دست بدهند. اما به نظر می رسد آن چه برای واشنگتن از اهمیت بیشتری برخوردار بود، تسلیم ژاپن در پی وقوع این دو حمله اتمی بوده است.

پیتر ون بورن کارمند ارشد پیشین وزارت خارجه آمریکا که در سال های اخیر به افشاگری های جنجالی علیه دولت آمریکا شناخته شده، بر این باور است که 6 آگوست معنایی در تقویم این کشور ندارد و اساسا فاجعه هیروشیما آشکار کننده رویکرد انتقامجویی آمریکا در سیاست خارجی است.

به اذعان ون بورن، دست زدن به اقدامات خشونت بار در سیاست خارجی آمریکا با توجه به هدف از پیش مشخص شده توجیه می گردد و در واقع حمله هیروشیما بحث در خصوص اخلاق را تا حد زیادی در سیاست خارجی آمریکا غیر ضروری نموده است.

ون بورن بر این باور است که آمریکا تعمدا غیرنظامیان را هدف قرار می دهد و سپس با عناوین مختلف به توجیه آن می پردازد.

به نظر می رسد گام های روزافزون آمریکا در جهت هسته ای و شروع رقابت جدید تسلیحاتی توسط این کشور که دارای کارنامه ای سیاه در زمینه بهره گیری از این ابزار علیه انسان های بی گناه است، باید برای دنیایان بسیار نگران کننده باشد.

منبع: میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فاجعه حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی هفتاد و چهار ساله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاجعه حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی هفتاد و چهار ساله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید