جزئیات نامه نگاری شافعی با جهانگیری، 6پیشنهاد پارلمان بخش خصوصی

به گزارش سارا نوشت، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با ارسال نامه ای به معاون اول رئیس جمهور، با اشاره به مشکلات ایجاد گردیده برای صنایع کوچک و متوسط و مصرف کننده نهایی زنجیره صنعت پتروشیمی ناشی از سیاست های ارزی، تجاری و قیمت گذاری در این صنعت، خواهان تغییر این سیاست ها شد.

جزئیات نامه نگاری شافعی با جهانگیری، 6پیشنهاد پارلمان بخش خصوصی

غلامحسین شافعی در نامه خود به اسحاق جهانگیری همچنین به پیشنهادهای 10 گانه سال گذشته اتاق ایران در زمینه ساماندهی زنجیره ارزش پتروشیمی و صنایع فولادی کشور اشاره کرده و خواهان توجه دولت به این پیشنهادها و اجرای آن ها شده است.

متن کامل نامه غلامحسین شافعی به اسحاق جهانگیری به این توضیح است:

جناب آقای دکتر اسحاق جهانگیری

معاون اول محترم رئیس جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام،

همان طور که مستحضرید زنجیره صنعت پتروشیمی کشور همواره با مشکلاتی روبرو بوده است که به واسطه سیاست های ارزی و تجاری و همچنین قیمت گذاری دستوری در ماهه ای اخیر بسیار برجسته و حاد شده اند. از یکسو تخصیص خوراک گاز به نرخ معادل هر دلار 38000 ریال به این صنعت شائبه رانت دارد و از سوی دیگر نرخ گذاری محصولات پتروشیمی در بورس کالا بر مبنای نرخ معادل هر دلار 42000 ریال موجب ایجاد رانت دیگری در توزیع و فروش محصولات شده است که علیرغم نیت دولت محترم در بهره جستن صنایع پایین دستی پتروشیمی از این قیمت و بالنتیجه کاهش قیمت تمام شده فراوری ایشان و تسری قیمت به مصرف کننده نهایی، این اتفاق نیفتاده است و با کمال تأسف در روش هایی کاملاٌ غیر قابل دفاع، رانت فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا تنها نصیب عده ای فراوریکننده نما شده است که با در دست داشتن پروانه های بهره برداری واحدهای غیر فعال و به شیوه های غیر شفاف، این محصولات را در بورس خریداری کرده و با قریب به 100% سود آن ها را در بازار آزاد به فروش می رسانند و خریدار این کالا در بازار آزاد، فراوریکننده های واقعی هستند که سرشان از این قیمت گذاری دستور بی کلاه مانده است.

همچنین توجیه بالای صادرات مواد اولیه پتروشیمی ناشی از فراوری با خوراک 3800 تومانی و صادرات به مأخذ قریب به 8000 تومان (سنا) و بعضاٌ بالاتر، منطق عرضه کافی این مواد در بازار داخل را به کلی از بین برده است و واحدهای پتروشیمی را بیش از گذشته به سمت صادرات مواد مورد احتیاج فراوری داخل سوق داده است.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان نهاد بالادستی بخش خصوصی و تشکل تشکل های کل زنجیره فراوری، تأمین و عرضه این حوزه، بر اساس آنالیز های به عمل آمده در کمیسیون مربوطه و جمع بندی در هیأت رئیسه، معتقد است که شیوه کنونی نه تنها موجب تضییع حقوق دولت و سرمایه کشور شده بلکه هیچ فایده ای را نیز برای صنایع کوچک و متوسط، مصرف کننده نهایی و شهروندان به همراه نیاورده است و لذا به جد خواهان اصلاح سریع وضعیت کنونی است و در این راستا پیشنهادهای زیر را تقدیم می کند:

1- تغییر نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی از معادل دلار 38000 ریال به نرخ بازار ثانویه

2- تغییر نرخ محاسبه فروش مواد پتروشیمی در بورس کالا از معادل دلار 42000 ریال به نرخ بازار ثانویه

3- برداشتن سقف رقابت قیمت در بورس کالا برای جلوگیری از شکل گیری رانت جدید در عرضه محصولات پتروشیمی

4- غربالگری پروانه های بهره برداری صنایع پایین دستی با اتکا به اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده دارندگان این پروانه ها، به نحوی که فعال بودن واحد مربوطه با احراز فروش محصولاتش و وصول و واریز مالیات ارزش افزوده مزبور احراز و پروانه های صوری از رده خارج شود.

5- لغو معافیت مالیاتی صادرات مواد اولیه پتروشیمی به جهت برابر شدن مطلوبیت فروش این مواد در داخل کشور با صادرات آن ها

6- لغو استرداد مالیات ارزش افزوده صادرات مواد اولیه پتروشیمی به جهت حفظ رقابت پذیری فراوری صنایع پایین دستی پتروشیمی. گفتنی است در صورت تحقق این بند، دولت محترم می تواند معادل اثر هزینه ای آن را در مشخص نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی لحاظ و تعدیل لازم را به عمل آورد.

یادآوری می کند که اتاق ایران پس از یک کار پژوهشی و کارشناسی 18 ماهه گزارشی را برای ساماندهی زنجیره ارزش پتروشیمی و صنایع فولادی کشور تهیه و در 10 بند پیشنهادهایی را تقدیم کرده بود که در سال گذشته اطلاع رسانی و تقدیم دفتر جنابعالی نیز شد و خوشبختانه با نظر مثبت کارشناسان و مشاورین آن دفتر روبرو شد. اما از آن زمان تاکنون اقدامی روی آن به عمل نیامده است. بندهای 5 و 6 فوق الذکر برگرفته از بسته مذکور است و این اتاق کماکان انتظار تصمیم گیری و اجرایی شدن کلیه بندهای پیشنهادی مندرج در گزارش خود را دارد.

در سرانجام ضمن استدعای تسریع در اجرای موارد پیشنهادی، آمادگی کارشناسان و تشکل های مربوطه اتاق، برای ارائه توضیحات بیشتر و مورد مشورت قرار دریافت پیش از اتخاذ تصمیماتی با چنین آثار گسترده ای را اعلام می کند.

مزید تاییدات جنابعالی را از خداوند قادر سبحان مسئلت دارم.

غلامحسین شافعی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

منبع: خبرگزاری مهر

به "جزئیات نامه نگاری شافعی با جهانگیری، 6پیشنهاد پارلمان بخش خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نامه نگاری شافعی با جهانگیری، 6پیشنهاد پارلمان بخش خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید