شرایط لازم برای انقلاب در قرقیزستان وجود ندارد

به گزارش سارا نوشت، کارشناس سیاسی قرقیز گفت: شرایط لازم برای وقوع انقلاب در قرقیزستان وجود ندارد و رئیس جمهور سابق نیز از حمایت مردم برخوردار نیست.

شرایط لازم برای انقلاب در قرقیزستان وجود ندارد

عادل عثمان اف کارشناس مسائل سیاسی قرقیزستان در گفت وگو با خبرنگار سارا نوشت در بیشکک با اشاره به درگیری های اخیر در روستای کایتاش واقع در نزدیکی شهر بیشکک گفت: شرایط لازم برای وقوع انقلاب در قرقیزستان وجود ندارد و الماس بیک آتامبایف از حمایت احزاب مجلسی، قدرت های سیاسی و مردم استان های مختلف برخوردار نیست.

عثمان اف ادامه داد: با توجه به تحولات سیاسی و مالی موجود بحران جدی سیاسی در قرقیزستان وجود ندارد.

این کارشناس خاطر نشان کرد: در واقع مبارزه تنها در فضای رسانه ای و به شکل جنگ ترکیبی صورت می گیرد زیرا هواداران آتامبایف به طور کامل از ظرفیت های رسانه ها و شبکه های اجتماعی استفاده می نمایند.

وی اضافه نمود: درگیری ها در روستای کایتاش منطقی است و نباید منافع شخصی بعضی سیاستمداران بالاتر از منافع ملی کشور باشد. قرقیزستان نیازمند ثبات سیاسی است و معمولا پس از انقلاب کشور ثبات خود را از دست می دهد و ما 2 بار آن را تجربه کردیم.

عثمان اف توضیح داد: بنابراین باید گفت که فرصت های جدی برای انقلاب وجود ندارد و تنها به وسیله فضای اطلاعاتی برای ایجاد هرج و مرج کوشش می شود.

این کارشناس گفت: متأسفانه اخبار در مورد کشته شدن سربازان و مجروح شدن شهروندان قرقیزستان از خروج این درگیری ها از چارچوب قانونی خبر می دهند.

وی گفت: رؤسای جمهور باید الگو باشند زیرا هنگام ریاست آنان ساختارهای دولتی مدیریت می شده و باید برای حل مسائل از ابزارهای قانونی مانند همکاری با نهادهای دولتی استفاده شود.

این کارشناس توضیح داد: علاوه بر این حق انجام عملیات جدی تنها با نهادهای امنیتی کشور است و دیگر قدرت ها نباید از سلاح استفاده نمایند بنابراین نتایج تحولات در کایتاش از خارج شدن هواداران آتامبایف از چارچوب قانونی خبر می دهد.

عثمان اف خاطر نشان کرد: طبق قوانین باید تحولات توسط نهادهای دولتی ارزیابی شود و یک تصمیم رسمی صادر شود و نشست فوق العاده شورای امنیت و مجلس همین هدف را داشت.

کارشناس قرقیز توضیح داد: روسیه، چین و دیگر کشورهای همسایه قرقیزستان بر حفظ ثبات تأکید می نمایند و ما هم باید برای تأمین امنیت ملی کوشش کنیم زیرا بی ثباتی فرصت بسیار عالی برای قدرت های ثالث است و از این وضعیت سود می برند.

این کارشناس توضیح داد: شرکت نمایندگان در تجمع اعتراضی و هواداران آتامبایف به هیچ نتیجه ای نخواهند رسید زیرا سربازان کشته و مجروح شد و اقدامات آنان از مرزهای قانونی خارج شده و حمایت مردم را نیز ندارند.

وی در خاتمه گفت: شایعات درباره فعالیت نمایندگان سازمان های افراطی با استفاده از فرصت بی اساسی است.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس

به "شرایط لازم برای انقلاب در قرقیزستان وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط لازم برای انقلاب در قرقیزستان وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید